JoomlaTemplates.me by Cheap Hosting

"Stawiam na godne życie" - spotkanie w Mysłowicach

Opublikowano: piątek, 14, wrzesień 2018

 

 Sprawozdanie w warsztatów "Klubu Rodzica" w miesiącu sierpniu 2018r. w ramach Programu Osłonowego – Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Edycja 2018 r.

 

"Czuję- każdą krzywdę, Żyję-bez przemocy, Reaguję- na zło,

 STAWIAM NA GODNE ŻYCIE."

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławoborzu w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Edycja 2018". od lipca 2018r. realizuje projekt pt. "Czuję- każdą krzywdę, Żyję-bez przemocy, Reaguję- na zło, STAWIAM NA GODNE ŻYCIE." 13 sierpnia w ramach działania IV Spotkania lokalne - klubu rodzica - zostały zorganizowane warsztaty w Mysłowicach, których celem jest przekazywanie informacji rodzicom o pozytywnym wpływie spędzania wspólnego czasu z rodziną na jej funkcjonowanie.

Spotkanie cieszyło się ogromnym powodzeniem, miało ono uzmysłowić uczestnikom, szczególnie młodym rodzicom wychowującym dzieci, jak ważne w życiu każdego młodego człowieka jest zaspakajanie potrzeb psychicznych – potrzeby uznania, oparcia, przynależności czy kontaktu psychicznego z ojcem i matką.

Na spotkanie przybyli rodzice, dziadkowie jak również dzieci – nawet te malutkie w wózeczkach. Rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia, cieszeniu się z małych rzeczy, aktywności fizycznej, prawidłowym zażywania leków, chorobach cywilizacyjnych i spędzaniu czasu wspólnie z dziećmi i bliskimi w sposób konstruktywny – poprzez sport i aktywność życiową. Ilu ludzi tyle historii. Każdy miał coś do powiedzenia np. że rodzice zauważają iż dzieci coraz więcej czasu spędzają przy komputerze lub objadają się słodyczami, że sąsiedzi borykają się z depresją, a w jeszcze innej rodzinie występują inne choroby. Dużo osób jest zabieganych, zapracowanych, narzeka na brak wolnego czasu lub wręcz odwrotnie, ma go w nadmiarze zastanawiając się jak ten czas zagospodarować. Pomysłów jest wiele, np. możemy go spędzić wspólnie z dziećmi w kuchni, przygotowując zdrowe warzywne kanapki albo wyjść razem ze wszystkimi domownikami na spacer, rower, na przechadzkę po lesie, czy do klubu rodzica itp.

Dzieciom potrzebna jest Mama – najbliższa, najukochańsza, najbardziej prawa oraz Tata – najwspanialszy, najlepszy na świecie. Dziecko ma silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa, a otrzyma ją wtedy gdy będzie czuło się kochane przez rodziców, a to jak tę miłość dziecku okazać możemy zrozumieć podczas spotkania rodzinnego w Klubie rodzica. Dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholików i z przemocą domową podlegają wpływowi stresogennych i patogennych czynników, które są źródłem najgłębszych urazów psychicznych. W takiej rodzinie dziecko po prostu „nie istnieje”, jest niepotrzebne, nikt nie bierze pod uwagę jego interesów i potrzeb. Uczy się ono destruktywnych dla siebie i otoczenia form zachowań.

Wspólnie spędzony czas rodziców z dziećmi, nie tylko przed telewizorem, ale aktywnie i czynnie, zarówno wykonując konstruktywne czynności w domu, np. w kuchni, jak i na świeżym powietrzu, czy chociażby na wspólnej rozmowie, daje poczucie dzieciom, że żyją w atmosferze spokoju i bezpieczeństwa. Chodzi o dostarczanie dzieciom doświadczeń społecznych stanowiących przeciwwagę dla ich negatywnych przeżyć, budowanie źródeł wsparcia emocjonalnego oraz uczenia ich bardziej konstruktywnych sposobów funkcjonowania. Rodzina bez przemocy STAWIA NA GODNE ŻYCIE.

 

Odsłony: 491