Poradnictwo rodzinne

Opublikowano: wtorek, 25, sierpień 2015

 

Mama, tata i dzieci – czyli rodzina

 

Poranna krzątanina, wspólne śniadanie, śmiech, radość, łzy. Unoszące się wokół zapachy wspólnie pieczonych ciasteczek. Rosnąca lista zadań do wykonania. Dom tętniący życiem. W moim poczuciu rodzina jest największym darem i cudem. Szczęście jakie daje z niczym nie może się równać. Żadna praca nie da takiego spełnienia i radości. Poza tym szeroka gama sytuacji, z którymi musimy zmierzyć się każdego dnia hartuje człowieka. Życie rodzinne choć czasem wymagające i trudne jest też niesamowitą przygodą, której nie zamieniłabym na nic innego.

Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Drzemie na niej ogromna odpowiedzialność dotycząca wychowania dzieci. Ich kondycja stanowić będzie o kondycji całego społeczeństwa.

Jako rodzice staramy się zapewnić naszym pociechom potrzeby materialne, ubranie, jedzenie, dbamy o ich zdrowie,  o to by miały wygodne buty, żeby nie wykrzywiały im nóg. Staramy się nauczyć ich  norm społecznych i przekazać wartości, które sami wyznajemy. Jednak najwięcej co możemy im dać to miłość. Dzieci powinniśmy przede wszystkim kochać i chronić. Otaczać czułością i z szacunkiem się do nich odnosić. Z zaangażowaniem słuchać i poważnie traktować ich troski, niepowodzenia i radości. To jak będziemy je traktować spowoduje, że w życiu dorosłym, tak samo będą odnosić się do innych. Łacińskie przysłowie mówi: „słowa uczą, przykłady pociągają”. Mały człowiek ma takie same potrzeby jak dorosły z tą różnicą, że jego układ nerwowy jest bardziej wrażliwy i wyczulony na wszelkie przejawy niesprawiedliwego traktowania. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i widzą i czują więcej.

Kochane dziecko czuje się szczęśliwe, co sprzyja rozwojowi fizycznemu i psychicznemu. W bezpiecznej atmosferze może ono osiągać sukcesy, poszerzać zainteresowania, pasje czy nawiązywać relacje.
Rodzina stanowi przestrzeń dla różnych doświadczeń. To one kształtują młodego człowieka i prognozują na przyszłość. Każdy rodzi się czysty i od rodziców zależy czym zostanie zapisany jego życiorys. Nie ma genu świętości, nikt też nie jest od urodzenia przestępcą. Miłość rodzi miłość. Przemoc rodzi przemoc. Jeśli mama i tata okazują sobie czułość, rozmawiają to i dziecko pójdzie w świat z taką właśnie umiejętnością. Jeśli natomiast w rodzinie występuje agresja, nałogi czy chłód emocjonalny istnieje wysokie ryzyko podobnych zachowań u dzieci. Jeśli maluch od pierwszych chwil doświadcza miłości i uwagi, nie będzie jej potem szukał na ulicy.

Rodzice poprzez modelowanie uczą swoje pociechy norm społecznych. To oni są dla malucha pierwszymi wzorcami i ideałami, które pragnie naśladować. Mama i tata są całym światem, są omnipotentni - wszystko wiedzą i potrafią. Dzieci zazwyczaj są dumne ze swoich rodziców i ufają im bezgranicznie.

Jeśli pokażemy dzieciom, że świat jest bezpieczny i przyjazny takim właśnie będzie. Jeśli jednak dzieje się im krzywda ze strony najbliższych sieje to ogromne spustoszenie w ich osobowości i rujnuje poczucie bezpieczeństwa. Z jednej strony kochają rodziców i starają się być wobec nich lojalne a z drugiej to od nich doświadczają zła i cierpienia. Ci, którzy powinni być oparciem, krzywdzą. Dzieci nie rozumieją dlaczego. Świat wydaje się im brutalny i nie mogą uciec. Ich równowaga i poczucie własnej wartości często wtedy ulega zachwianiu. Dzieci czują wstyd, często nie wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc.

Każda rodzina napotyka w swoim funkcjonowaniu różne trudności. Niektóre potrafią sobie z nimi poradzić, inne potrzebują wsparcia, różnych form pomocy oferowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławoborzu np. w formie asystenta rodziny. Obecnie dostępna jest szeroka oferta książek specjalistycznych czy czasopism o tematyce rodziny i wychowania. Z nich można czerpać wiedzę i wskazówki. Istnieją także portale internetowe na których umieszczane są ciekawe konferencje oraz można znaleźć tam wartościowe informacje.

Temat rodziny jest bardzo szeroki i ma wiele aspektów. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to komórka społeczna, którą należy traktować z wielką uwagą i indywidualnym podejściem do potrzeb każdego z jej członków.

Marta Maciejczuk
Mama dwójki dzieci, psycholog
 
Odsłony: 3283