Ułatwienia dostępu

Logo Kampanii Reaguj na przemoc
Logo Kampanii Reaguj na przemoc

Skala zjawiska przemocy w rodzinie (przemocy domowej) jest ogromna. Świadczą o tym statystyki policyjne i sądowe oraz wyniki badań opinii publicznej. W 2010 roku policja przeprowadziła 586 062 interwencje domowe (2009r. – 573 834), w tym 83 488 dotyczących przemocy w rodzinie (2009r. – 81 415).[1] Wiele przypadków przemocy w rodzinie kończy się tragicznie – co trzecie zabójstwo popełnione w Polsce jest skutkiem tzw. konfliktu w rodzinie.

Jeżeli przemoc rozgrywa się na Twoich oczach, podejmij działanie. Gdy obawiasz się konfrontacji z agresorem, wezwij policję. Nie zgadzaj się też na poniżanie i obrażanie w Twoim towarzystwie. Okazuj dezaprobatę osobom, które upokarzają swoich bliskich.

Plakat kampanii Reaguj na przemoc
Plakat kampanii Reaguj na przemoc

Czy zdarza Ci się:

 

Żadna z tych metod nie przynosi skutku! Im częściej straszysz wezwaniem policji i odejściem, tym bardziej agresor upewnia się w przekonaniu, że się na to nie zdecydujesz.

Ulotka kampanii Reaguj na przemoc
Ulotka kampanii Reaguj na przemoc

Co możesz zrobić?

 Nie dopuszczaj do siebie myśli, że tak już musi być. Nikt nie jest skazany na swój los i zawsze może coś zmienić. Zamiast straszyć i ukrywać się, zacznij działać!

[1] A. Kiełtyka, A. Ważny „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie” Komentarz, wydanie 2, Warszawa 2015, str. 14 i 15

Odsłon: 489